By P Web Design Company

کتاب "مطالعه موفق مطابق با مزاج شما"

روش الگویی در تربیت نوجوانان و جوانان

روش الگویی در تربیت نوجوانان و جوانان

روش الگویی یعنی اینکه والدین برای تربیت فرزندان خود بطور غیرمستقیم عمل نماید بجای پند دادن و نصیحت کردن پیشاپیش خود به چیزی که می گوید عمل کند و رفتارشان به نحوی باشد که بدون حرف و گفتن فضای تربیتی مثبتی بر خانواده حاکم شود ، به نحوی که فرزندان اول فرزندان خود را قبول داشته باشند و ثانیاً بدون تأمل آنها را الگوی خود قرار دهند .
این روش (روش الگویی) یکی از موثرترین روشهای تربیتی است .
بیشترین مشکلات موجود در تربیت کودکان ، نوجوانان ، جوانان معمولاً در وهله ی نخست از محیط خانه سرچشمه می گیرد .
فرزندان بسان درختانی هستند که در آب و خاک خانه رشد می کنند و معمولاً متنسب با همان آب و خاک میوه می دهند .
تنها با حرف و سخن نمی توان کسی را تربیت کرد . بقول قدیمی ها دو صد گفته چون نیم کردار نیست .

 •  نباید امور خانه و سبک و روش زندگی در آن بدون حساب و برنامه و فاقد انضباط باشد .
 •  قوانین و مقررات ، انتظارات والدین باید برای فرزندان خود را احصاء و براساس چارچوب زندگی به تفاهم متقابل برسند و سپس بر انجام تعهدات خود پا بر جا باشند .
 • پدر و مادر عاقل و دور اندیش باید فرزندان خود را بتدریج با محرومیت ها و رنجهای طبیعی زندگی آشنا سازند و آنها را آماده ی زندگی در جهان واقعیت کنند .
 • فرزندانی که نازپرورده و رفاه زده بار می آیند ، در آینده افرادی ضعیف النفس ، ناتوان ، کم کار ، راحت طلب و پرتوقع خواهند بود که توان لازم را برای زندگی سالم و پرتحرک نخواهند داشت .
 • بهتر است پدر و مادر در همان دوران کودکی گاهی به فرزندان خود غذای بسیار ساده بدهند و همواره غذاهای لذیذ و باب طبع آنها را فرآهم نکنند و سردی و گرمی دنیا را خیلی آرام و بدون سر و صدا و گفتن به آنها بچشانند و ....
 • بهتر است پدر و مادر نوجوانان و جوانان را در ایام تابستان گهگاهی به کارهای نسبتاً سخت و سخت وادار کنند(مانند امور کشاورزی ، باغداری ، دامداری ، شاگرد مغازه، کارگری و....) این قانون برای خانواده هایی که وضع مالی خوبی دارند و در رفاه هستند بیشتر ضرورت دارد .
 • برخورد با سختی ها در دوران نوجوانی و جوانی باعث می شود فرد دنیا را سرسری نگیرد و بفهمد که دنیا جای تنبل بازی نیست و از طرفی در آینده کوچکترین مشکلی دچار ناکامی ، یأس و ناامیدی نمی شوند .
 • سرگرمی هایی که شعله های هوس و شهوت را در نوجوانان دامن می زند ، بسیار مضر و خطرناک است .
 • یکی از عوامل موثر در بزهکاری نوجوانان و جوانان از جمله انحرافات جنسی وجود اضطراب و ناآرامی روحی بدنبال نابسامانیهای درون منزل به دلیل عدم سازگاری پدرو مادر است که دامنه اضطراب افراد را تشدیدمی کند .
 • احساس تنهایی و بی پناهی ، یأس و نومیدی ، احساس حقارت ، از دست دادن کرامت نفس (خود را موجودی بی ارزش دانستن) از عوامل زمینه ساز انحرافات جنسی در نوجوانان هستند ، که پدران و مادران باید رفتارهای مناسب خود از شکل گیری چنین احساس های در فرزندان خود جلوگیری کنند .
 • نقش دوستان در این دوران یک نقش حیاتی و کلیدی است از این رو پدر و مادر بهتر است قبل از اینکه خدای نخواسته فرزندانشان دوستان نابابی انتخاب کنند بصورت پیشگیرانه آنها را با جوانان و نوجوانان خوب و قابل اعتماد فامیل یا محله که همسالان فرزندانشان هست بصورت غیر مستقیم دوست نمایند تا آنها از این جهت احساس تنهایی و خلأ نکنند و سراغ دوستان ناباب بروند .
 • مراقبت بیش از حد از نوجوانان و جوانان و یا رها کردن آنان هر دو کار صحیحی نیست .
 • اعمال نظارت و کنترل از سوی والدین نسبت به فرزندان باید به گونه ای باشد که اثرات منفی بدنبال نداشته باشد و آنها احساس نکنند که والدینشان نسبت به آنها بی اعتماد هستند .
 • پدر و مادر باید به نحوی فرزندان خود را متقاعد سازند که از مراقبت والدین خود بی نیاز نیستند و این مراقبت ناشی از علاقه و مسئولیتی است که خانواده در برابر فرزندان دارد .

پدر و مادر می بایست در دوران کودکی ، نوجوانی ، جوانی خطرات دوستی های نامناسب را در قالب وقایع و حکایت و تشویق به مطالعه کتاب و ......... بطور غیرمستقیم به فرزندانشان یادآوری نمایند و آموزش دهند تا کمبود تجربه ی آنها را بدینوسیله تا حدی جبران کنند . در هر حال ، پدر و مادر باید با دقت و حساسیت خاص روابط فرزند خود را با دوستانش تحت کنترل و نظارت قرار دهند و از رفتن او به منزل دوستان حتی در دوران کودکی جز در مواردی که کاملاً مطمئن باشند یا همراه مادر و برادر و خواهر دیگرش باشند جلوگیری کنند . این موضوع برای دختران اهمیت بیشتری دارد .

 کاربر گرامی خیلی خرسندیم از اینکه وقت ارزشمند خود را به مطالعه این مطالب مختص کردید
باعث خوشحالی ماست که ما را از نقطه نظرات خود سرافراز کنید.
لحظه هایتان پر از بارش آگاهی

تهیه و تنظیم : دکتر شیرمردی

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

ورود به سایت

حاضرین در سایت

ما 60 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

طراحی سايت و بهينه سازي توسط شرکت توسعه نسل وب