By P Web Design Company

کتاب "مطالعه موفق مطابق با مزاج شما"

با طب بوعلی سینا از مزاج خود آگاه شوید

عقل سالم در بدن سالمه آیا بدن ما سالمه؟؟!

پیشگیری بهتر از درمان

راستی هیچ فکر کرده اید! چرا همه چیز در جهان دو چهره متضاد دارد ؟ سیاهی و سفیدی ، تارکی و روشنائی ، چاقی و لاغری ، خالی و پر، سالم و بیمار و … .آیا سیاه بر سفید برتری دارد؟ آیا تارکی بدتر از روشنائی است!؟ آیا قوی بهتر از ضعیف است ؟ آیا ….و هزار آیای دیگر.خداوند متعال عقل را به انسان ارزانی داشته ، تا به کمک آن به شناسائی این امور بپردازد ، و اگر ما قالبی سالم و سرشار از سلامتی را برای عقل فراهم نکنیم ( که همان بدن سالم و سلامت است ) عقل نمیتواند بخوبی در راستای سلامتی ما اندیشه کند و این عضوهای زنجیره ای بدن انسان هر کدام به صورت مسلسل‌وار باید تابع دستور همدیگر باشند تا بدنی سالم و یا راهکاری سالم را به اجرا دربیاورند.

ما نگران سلامتی شما هستیم . . .

یک فرمول خاص در زندگی آدمهاست که میتواند روش بهتری را برای ادامه حیات آنان ارائه دهد ، حتماً تا به حال سری به مراکز درمانی زده‌اید. چهره‌های رنگ پریده و سرخ رنگ که هر دو خبر از سر ضمیر می‌دهد را دیده‌اید. نوبت نشسته‌هایی که یکی از درد به خود می پیچد و آه و ناله، امان دیگری را بریده. دیگری مدام به ساعت و گذر زمان می‌نگرد و دیگری از زمان سپری شده و نگرفتن خدمات با منشی درگیر می شود و ... .

به راستی علت این هجمه زیادی بیماری‌ها چیست؟ غیر از محیط ، سهم افراد چیست؟ نقض فرهنگ پیشگیری چیست که گرایش به درمان بیشتر است و ... .

آیا علت کاستی و کم‌کاری و تشخیص نادرست میتواند از سمت پزشک باشد یا خودمان؟

از قدیم الایام گفته اند پیشگیری بهتر از درمان است و باید جلوی ضرر را پیش از آنکه رخ دهد بگیریم ، ما در مقاله عقل سالم در بدن سالم میتوانیم مزاج‌تان را تا سطرهای وسط متن مشخص کنیم که شما چه مزاجی دارید و حالت های آن را بیان کنیم .

صفرا (صفراوی) مزاج

نشانه هاي غلبه‌ي صفرا عبارت است از:

تشنگي و سوزش جگر، زبري پوست صورت، زردي چشم، کدورت ادرار، عصبي شدن، ناراحتي معده، تلخي دهان، کم اشتهايي، حالت تهوّع، سردرد و درد شقيقه، سياهي رفتن چشم، سرگيجه، خشکي پوست، ترک خوردن پوست دست و پا، گرمي بدن يا داشتن تب، جوشش فم المعده، ديدن خواب هاي هولناک، مانند جنگ و ستيز، پوسته پوسته شدن پوست سر (شوره ي سر) نمايان شدن لکه هاي سفيد يا قهوه اي در صورت و يا ديگر اعضاي بدن، ريزش مو، ابتلا به بيماري آلو پسي(ريزش موضعي مو)، علاقه به نوشيدن آب يخ و خوردن يخ، يبوست مزاج، بهانه جويي و تند خويي. اين گونه افراد را صفراوي مزاج گويند.

همه يا اکثر نشانه هاي ياد شده در بيشتر افراد صفراوي مزاج ديده مي شود؛ البته ميزان بروز اين نشانه ها به مقدار غلبه‌ي صفرا بستگي دارد.

علایم گوارشی صفراوي‌ها

مزة دهان تلخ صبحگاهی است، غالباً دهان خشک و تشنه است، افراد صفراوي کم اشتها هستند، توان هضم غذا بالاست، نفخ معده ندارند، یبوست ندارند، گرایش به شیرینی و شوري هم ندارند.

افراد صفراوي غالباً گرایش به ترشی دارند، بوي بد دهان ندارند، بوي بد مدفوع ندارند، قار و قور شکم ندارند، تمایل به سردي ها دارند و از گرمی ها گریزانند.

افراد صفراوي غالباً در اثر حجامت تعدیل مزاج یافته و رنگ و رویی به مراتب روشنتر از قبل خواهند داشت، اشتهاي آنان با حجامت افزایش مییابد و در صورت تکرار حجامت فربه و چاق خواهند شد. نمونهاي از رژیم غذایی مناسب براي افراد صفراوي کاهوست که سرد و تر است و براي دفع صفرا مفید است. ماهی، ماست و به طور کلی لبنیات، گوجه فرنگی، مرکبات، ماء الشعیر (آب جو) آبغوره ، آبلیمو براي صفراوي ها مفید و لازم است.

افراد صفراوی مزاج چگونه آدمهایی هستند؟

علاقمند به شعر و ادبیات، دارای استعداد خشونت و بدخلقی ، پائیز و زمستان را دوست دارند،گاهی با اراده و گاهی سست ، گاهی پرانرژی گاهی کم‌انرژی، دارای استعداد معنوی به صورت مقطعی، تند و تیز و بی قرار، ناآرام و دودل ، گاهاً باعث رنجش دیگران می‌شود،  تیزبین و دقیق در برخی ابعاد ، مقید به اصول ، منظم و حساس ، آینده‌نگر و گاهاً خیالباف و دقیق در تصمیم‌گیری ، حاضرجواب و باهوش ، گاهاً سخاوتمند ، میل بالای جنسی و توان جنسی متغیر ، سریع، چالاک و پرانرژی، علاقه زیاد به آب یخ و یخ ، تمایل به سردی‌ها دارند و از گرمی‌ها گریزانند .

آیا میدانید ؟؟؟

بوعلی سینا در كتاب قانون مي گويد: محيط زندگي نوعي اعتدال مزاج در شخص كه از ابتدا در آن محيط بوده است را به وجود مي آورد.اگر شخص مورد نظر از محيطي به محيط ديگر نقل مكان كند مزاجش دستخوش تغيير مي‌گردد و احتمال بيمار شدنش وجود دارد. بنا به همين اصل اصطلاح آب به آب شدن در بين مردم رايج است. در عقايد طب سنتي مردم سرزمين‌هاي شمالي نسبت به سرزمين هاي جنوبي مزاج تر ومردم سرزمين جنوبي خشك مزاج هستند.

10 مورد از علائم فشار خون

در این ده مورد ما سعی کردیم معروف ترین و قابل لمس‌ترین نشانه ها را برای شما بازگو کنیم .

اگر در بدن شخصي خون بيش از حد شود، علائم زير را پيدا مي‌كند؟

1ـ سنگيني سر و سنگيني بدن و احساس كسالت

2ـ دهان دره و كمان كشش مي‌كند

3ـ خواب آلودگي و چرت زدن

4ـ بلدوت و كندي فكر و حواس

5ـ شيريني طمع دهان

6ـ سرخي رنگ بدن و زبان: مخصوصاً سرخي صورت و گردن

7ـ ظهور دمل و بثورات مخصوصاً در پشت سر و پشت شانه

8ـ خونريزي از لثه و بيني

9ـ سنگيني گوشه‌هاي چشم به طرف داخل يا بيني

10ـ پر شدن رگها كه تقريباً (البته نه 100%) معادل فشار خون است .

علایم گوارشي

مزه دهان:‌ شيرينی صبحگاهی است، دهانشان كم رطوبت است و كم تشنه می‌شوند. اشتهای زياد و خوراك خوبی دارند، توان هضم غذا بسيار بالاست نفخ معده ندارند، يبوست ندارند، گرايش به شيرينی كم دارند و گرايش به شوری هم بسيار اندك است. گرايش به ترشی كم دارند. بوی بد دهان ندارند، بوی بد مدفوع ندارند، قار و قور شكم ندارند تمايل به سردی‌ها ندارند ولی تمايل به گرمی‌ها اندكي دارند.

افراد دموی بايد غذاهای خنک و سردی مثل آش انار، آش آلو، آب زرشك خيار، مركبات و ماست و... مصرف كننده تا حرارت بدن تعديل شود.

اگر فرد دموی همراه با غذای گرم مثل شيرينی‌جات از مواد و اغذيه سرد استفاده نكند دچار جوش و خارش بدن، گر گرفتگی، بيقراری، كهير، سوزش ادرار، سوزش سر دل، و آفت دهان خواهد شد.

معمولاً بيماری‌های افراد دموی در اثر افزايش حرارت و رطوبت و به طور كلی افزايش خود خون به وجود مي‌آيد كه حجامت به عنون مؤثرترين درمان براي دموی مزاج‌ها مطرح است. چون دم گرم‌ و تر است و رژيم غذایی مناسب براي دموی‌ها رژيم غذايی سرد و خشک است. مثل بادمجان و عدس كه مزاج سرد و خشک دارند.

آیا تاکنون حجامت کرده‌اید؟

یک نکته جالب اینکه افرادی که در این ده مورد چند مورد یا بیشترین موارد را در خود مشاهده کرده‌اند به گفته بوعلی سینا میتوانند با حجامت کردن بدن سالمی را بر خود تضمین کنند. حجامت داروی خواب آلودگی و دهان دره و سنگینی سر و کسالت می‌باشد.

بلغمی مزاج

میزان بلغم در انسان سالم یک درصد است و چون سبک‌تر از سودا و دم است معمولاً حجام در اولین خون‌گیری فرد بلغمی شاهد خون شفاف و کم مایه‌ای است ،بلغم مثل کشک یا سفیده تخم مرغ بوده و مربوط به سیستم لنفاوی یا سیستم ایمنی است و از جنس آب و سرد و تر است، افراد بلغمی به علت سردی این مزاج دارای رنگ پوستی روشن ، بور و یا حتی پوست سفید و موهای بور یا سفید می باشند .

وقتي بلغم غلبه كند نشانه هاي آن عبارتند از:

سفيدي بدن، سردي ونرمي پوست، ترشح بيش از حد بزاق، احساس بي حسي در تمام اندام ها، درد در معده، پشت كمر، گردن وپا، آهسته زدن نبض ونامرتب بودن آن،.افراد بلغمي مزاج داراي شخصيتي سازگار، مطيع و خون سرد مي باشند.

علایم گوارشی

دهانی بی مزه ، مرطوب و پر آب دارند، اشتهاي زیاد و خوراك فراوان دارند، توان هضم غذا در آنان کم است، معده نفاخی دارند، گاهی یبوست دارند و گرایش به شیرینی و شوري دارند به میزان زیاد. گرایش به ترشی و بوي بد دهان ندارند، بوي بد مدفوع ندارند، قار و قور شکم دارند، تمایل به سرديها ندارند و در عوض تمایل به گرمیها به شدت در آنان وجود دارد.
اگر بلغم در سر اضافه شد بلاهت و حماقت ایجاد میکند که در اثر افزایش سردي در سر است، تمام داروهاي افزایش حافظه گرم هستند ، اوج سردي در مغز آلزایمر پدید می آورد. (البته سرد و خشک). اگر بلغم در خون نباشد تنفس انجام نمیگیرد. افراد بلغمی نباید سرديجات را به تنهایی میل کنند .

افراد بلغمی مزاج چگونه آدمهایی هستند؟

گرایش به علوم عقلی و ریاضیات، حسابگر و محتاط ، بد بهار و بد زمستان ، منطقی و عاقل ، میانه‌‌رو، محتاط و گاهی ترسو ، تجارت پیشه ، آرام ، منزوی و دارای حرکات کند ، گذشته نگر ، منظم و دقیق ، دارای استعداد افسردگی ، بدون استعداد ریسک ، اهل سازش و بی اراده  ، درون گرا و منفی‌باف ، فراموش‌کار و کندذهن ، بی علاقه به یادگیری ، میل و توان جنسی بسیار کم .

سودا (سوداوی) مزاج

سودا، از جنس خاک و سرد وخشک است و در واقع رسوب خون است یعنی سیاهی که از سردی و خشکی پدید می‌آید ، تمام مواد خون ساز مثل عدس، جگر،انار سوداساز هستند ، مراد ازخون ساز،به معنای تولید دم از اخلاط اربعه نیست،چراکه مصرف بیش از حد اینگونه مواد، باعث غلظت خون خواهد شد. افراد سوداوي مزاج اكثراً دچار بيماري‌هاي روحي و رواني مي‌شوند و معمولاً تا اواخر عمر از داروهاي روان گردان استفاده مي‌كنند.

علایم گوارشی افراد سوداوي

مزه دهان صبحگاهان شور مزه است و دهان، خشک و کم آب است، اشتها زیاد، ولی خوراك کم است، توان هضم غذا بسیار کم است، نفخ معده فراوان دارند، یبوست دارند، گرایش به شوري و شیرینی دارند، گرایش به ترشیی ندارند، بوي بد دهان ندارند، بوي بد مدفوع، ندارند، قار و قور شکم دارند، تمایل به سرديها ندارند و تمایل به گرمیها دارند.

سودا چون سرد و خشک است افراد سوداوي باید از غذاهاي سرد و خشک پرهیز کنند و در عوض از غذاهاي گرم و تر مثل عسل استفاده نمایند. غذاهاي سرد و خشک مثل برنج که بدن را با افت رطوبت مواجه میکند، مهم ترین عامل یبوست است به خاطر دفع رطوبت.در میان فصل ها، پاییز فصل سوداست و بهترین فصل براي حجامت افراد سوداوي نیز فصل پاییز است.

سودا به معناي سیاهی است و افراد سوداوي باید از مولدات سودا مثل بادمجان و عدس و چا پرهیز نمایند تیر کشیدن سر، سردرد سوداوي است و حساسیت به صدا هم از افزایش سوداست که این دو با حجامت به همراه مصرف سرکه به عنوان رقیق کننده خون براي درمان بکار میرود.

یخ، سودا زاست و همه مزاجها باید از آن پرهیز کنند.آب به صورت غیرمستقیم باید سرد شود.

در کتاب هاي طبی قدیمی چنین آمده است:"اگر طبیب بتواند شخص سوداوي مزاج را راضی کند هنر کرده است."Smile

مشخصات افراد سوداوی

افسردگی و خستگی ،خود خوری ، فکر زیاد بدون آنکه بداند ، علاقه‌مند به بهار و تابستان. ، کم احساس و منطقی، میانه‌رو و محتاط ، کم انرژی و مداومت در انجام کار، تمایل کم به معنویت ، ناآرام و همیشه در فکر. ، دارای وسواس و نگرانی و دودلی ، بدون توان ریسک ، انتقام‌جو، میل جنسی فراوان ، توان جنسی کم ، فکر و خیال فراوان ، بدبین ، حساس ، نگران ، منظم ، درون‌گرا ، اهل جدال و جنجال ، تیزبین و بادقت ، لجباز، بی نشاط

 کاربر گرامی خیلی خرسندیم از اینکه وقت ارزشمند خود را به مطالعه این مطالب مختص کردید
باعث خوشحالی ماست که ما را از نقطه نظرات خود سرافراز کنید.
لحظه هایتان پر از بارش آگاهی

نظرات   

 
#1 فرج 1393-10-16 01:00
سلام میخوام کتاب رو تهیه کنم روشش رو بفر مایید
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

ورود به سایت

حاضرین در سایت

ما 66 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

طراحی سايت و بهينه سازي توسط شرکت توسعه نسل وب